Diğer / Diğer

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu

Milletlerarası Okul / Özel Milletlerarası Okul

Hakkında

Hogwarts, İngiltere'de bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir. 11. yüzyılda 1000'li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların soyadlarını taşır: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrenciler, 11 yaşından itibaren alınır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül'de açılmaktadır. Her yıl 1. sınıfların hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim "Seçmen Şapka" tarafından yapılır.

Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu'nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamıyla öğrenilememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu Haritası işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts'ı göstermektedir. Çapulcu Haritası; Aylak (Remus Lupin), Kılkuyruk (Peter Pettigrew), Patiayak (Sirius Black) ve Çatalak (James Potter) tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yy mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.

Hogwarts'ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

Okulun Latince sloganı olan "Draco Dormiens Nunquam Titillandus"un Türkçe çevirisi "Uyuyan Bir Ejderhayı Asla Gıdıklama"dır.

HOGWARTS BİNALARI

Okulumuza yeni gelen her öğrencimiz Seçmen Şapka'nın yaptığı seçim sonucunda bir binaya yerleştirilir. Bu bina seçiminden sonra her öğrencinin nerede kalacağı, hangi yatakhanede uyuyacağı, kimlerle ders yapacağı belirlenir. Öğrencilerin yaptıkları, binalarından puan düşürebilir ya da yükseltebilir. Sene sonunda en fazla puana sahip olan binaya Bina Kupası verilir.

 

KURALLAR VE TATİLLER

Hogwarts her yıl eğitime 1 Eylül'de başlar ve dönem bir sonraki yılın haziran ayında son bulur. Öğrenciler, kış ve bahar tatillerinde Hogwarts'ta kalma seçeneğine sahiplerdir. Kalede kalan öğrencilerle ders yapılmaz ve öğrenciler Noel kutlamalarına katılabilirler. Paskalya haftasında da ders yoktur. Bayramlar ve hafta sonları dışında öğrencilerin tatilleri yoktur. Ayrıca, öğreciler üçüncü yıllarında tatil günlerinde Hogsmeade Köy'nü ziyaret edebilirler. Bir dönemde 4 bayram vardır. Bunlar; sene başındaki başlangıç bayramı, yıl sonu ziyafeti, Cadılar Bayramı ve Noel'dir. Üçbüyücü Turnuvası'ndaki Ateş Kadehi günü gibi özel günlerde de kutlamalar yapılabilir.

 

DERSLER VE ÖĞRETMENLER

Biçim Değiştirme

Biçim değiştirme esasen bir nesnenin özelliklerini değiştirme sanatıdır. Dersin öğretmeni Profesör McGonagall olup "Değiştirme Sihirleri" (bazı nesnelerin yalnızca bir parçasını değiştirmek, örneğin bir insana tavşan kulakları vermek); "Kaybolma Sihirleri" (bir nesneyi tamamen yok olmasını sağlamak ve "Yanılsama Sihirleri" (boş havadan dışarı nesneler yaratmak) gibi konular dahil kuram tabanlı bir derstir. Cansız bir nesneyi canlı bir nesneye dönüştürmeyi mümkün kılar.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma

Genellikle K.S.K.S. şeklinde kısaltılır. Bu ders diğer büyücüler tarafından yapılan büyüleri, tılsımları, lanetleri ve uğursuzlukları engellemeyi, Karanlık Sanatlara karşı koymayı, Karanlık yaratıklardan ve kötü büyülerden korunmayı sağlayan savunma yöntemlerini öğretir.

Dersin profesörü hep değişir.

Aritmansi

Sadece birkaç öğrenci bu dersi alır. Genellikle zeki öğrenciler derse girer.

Sihirli Yaratıkların Bakımı

Hagrid ve Profesör Grubbly-Plank bu dersin görevlisidir. Patlar Uçlu Kelekerler, Hipogrif ya da Testraller olsun, Hagrid yaratıkların özelliklerini uygulamalı olarak gösterir.

Kehanet

Profesör Trelawney tarafından Kuzey Kulesi'nde ve At Adam Firenze tarafından ilk kattaki mistik olarak tasarlanmış bir sınıfta öğretilen derstir. Bu derste sihirli kürelere, çay, kahve ve el fallarına bakarak gelecek hakkında kehanetler yapılır.

Bitkibilim

Profesör Sprout'un seralarda yapılan dersidir. Asa kullanımı gerektirmese de sihirli bitkilerle uğraşmak öğrencilerin hoşuna giden bir aktivitedir. 

Sihir Tarihi

Bir hayalet olan Profesör Binns tarafından öğretilir. Büyücü dünyasının, ünlü büyücü ve cadıların geçmişi anlatılır.

Muggle Bilimleri

Bu ders tamamen Muggle'larla ilgilidir. Büyücülere Muggle'ların yaşam tarzları ve alışkanlıkları hakkında bilgi verilir.

İksir

Profesör Snape ve Horace Slughorn bu dersin öğretmenleridir. Öğrenciler kazanlarında malzemeleri karıştırıp, kaynatıp iksirler yapmaya çalışırlar. Ders Hogwarts binasının hapisane kısmında gösterilir.

Astronomi

Astronomi dersine Profesör Sinistra girer. Ders Hogwarts'ın en uzun kulesi olan astronomi kulesinde gerçekleşir. Öğrenciler astronomi dersinde gezegenleri ve yıldızları gözlemlerler.

Tılsım

Tılsım karışık büyüleri ve lanetleri kapsayan bir derstir. Profesör Filius Flitwick tarafından öğretilir. Öğrenciler objeleri uçurmak, çağırmak gibi şeyleri öğrenirler.

Uçuş Dersleri

Öğrencilerin süpürgeleriyle uçmayı öğrendikleri derstir. Dersin öğretmeni olan Madam Hooch ayrıca Hogwarts'ta Quidditch hakemidir.

 

NOT SİSTEMİ VE SINAVLAR

SBD yani birinci seviye sınavları ve bu sınavların ardından 7. sınıfın sonunda FYBS - Feci Yorucu Büyücülük Sınavları yapılmaktadır.

SBD'ler büyücülük öğrencileri için çok önemli sınavlardır. Çünkü bu sınavlardan alacakları sonuçlara göre bir sonraki yıl girecekleri dersleri belirleyecek ve meslek seçimi yapacaklardır. Bu sınav 5. sınıfta yapılır.

 

DERECELER

SBD 'lerden alınabilecek dereceler:

Geçer Notlar

O: Olağanüstü
B: Beklenenin Üstünde
U: Uygun

Zayıf Notlar

Z: Zayıf
F: Felaket
İ: İfrit

 

KONUM VE BAHÇE

Okulumuz; geniş, meyilli çimenlik araziye, çiçek ve sebze tarlalarına, Yasak Orman adı verilen sık bir ormanlık araziye, seralara ve Quidditch sahasına sahiptir. Ayrıca Hogwarts'ın çok yakınında Hogsmeade adı verilen sihirli bir köy bulunmaktadır (Tek büyücü köyü).

Göl

Şatonun güney tarafında yer alan gölde çok sayıda sihirli yaratık yaşar. Hogwarts birinci sınıf öğrencileri okula ilk geldiklerinde kayıkla bu gölden geçerler. Gölde deniz halkı ve dev mürekkep balığı yaşar.

Quidditch Sahası

Quidditch maçlarının ve antremanlarının yapıldığı alandır. Bu sahada yaklaşık 16 metre yüksekliğinde 6 çember bulunur.

YABANCI DİLLER

 • İngilizce
 • İspanyolca

FİZİKİ İMKANLAR

 • Yemekhane
 • Laboratuvar
 • Kütüphane
 • Havuz
 • Sanat Atölyesi
 • Bahçe
 • Sera
 • Konferans Salonu
 • Oyun Alanı
 • Orman
 • Göl
 • Quidditch Sahası
 • İhtiyaç Odası
 • Bitkibilim Dersliği

HİZMETLER

 • Güvenlik
 • Yaz Okulu
 • Organik Beslenme

AKTİVİTELER

 • Yarışma
 • Üçbüyü Turnuvası
 • Özel Gün Kutlamaları

KULÜPLER

 • Satranç Kulübü
 • Müzik Kulübü
 • Slug Kulübü

OKUL TAKIMLARI

 • Quidditch Takımı
OKULUN FOTOĞRAFLARI

TANITIM VİDEOSU

Yorum Yap

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız.GİRİŞ YAP ÜYE OL
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu YORUMLARI (6 Yorum)
Fred – George Weasley
22 Mart 2018 , Perşembe

Bizce eğitim kısmını anlatmaya gerek yok. Zaten dünyanın en iyi cadılık ve büyücülük okulu olduğunu herkes biliyor. Yeni şeyler denemeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız tam size göre. Hem hep eğitim hep eğitim nereye kadar...

Neville Longbottom
24 Şubat 2018 , Cumartesi

Okuduğum okula Bitkibilim Profesörü olarak dönmek benim için gurur verici. @dracomalfoy sana katılmıyorum. Her zamaki gibi yine kibirlisin. İster muggle ol, ister safkan isterse de melez; önemli olan iyi ve ahlaklı bir seherbaz olabilmek. Çocuklarını Hogwarts’a göndermeyi düşünen ebeveynlere tek söyleyebileceğim doğru yolda oldukları. Çocuklarınızın iyi bir kariyeri olsun istiyorsanız Hogwarts doğru yer. ☺

Draco Malfoy
23 Şubat 2018 , Cuma

Safkan aileden gelen biri olarak muggle kökenlilerin de Hogwarts’a alınmasını saçma buluyorum. Öğretmenler ayrım yapıyor. Sevdikleri öğrencileri kayırırken, sevmedikleri öğrencilere resmen takıyorlar. Gryffindor’u her zaman Slytherin’den üstün görüyorlar. Babam Lucius Malfoy olduğu için çok şanslıyım. Safkan büyücü olmaya eskisi gibi değer verilmiyor olması üzücü...

Hermione Granger
14 Şubat 2018 , Çarşamba

Okulda başlamadan önce araştırma yapmanızı öneririm. Kütüphanede ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve büyüleri bulabilirsiniz. Öğretmenlerinizi dikkatle dinlemeye özen gösterin. Muggle olmanız zaman zaman size zorluk çıkarabilir ama önemsemeyin. Yeteneğinizin olduğu alanı bulmaya çalışın ve üzerine gidin. Sonunda harika bir büyücüye dönüştüğünüzü göreceksiniz.

Ron Weasley
28 Ocak 2018 , Pazar

Başlarda dersler zor olsa da sonradan alışıyorsunuz. Öğrenmeye ve öğrencinin kendini geliştirmesine yönelik bir eğitim sistemi var. Derslerin teoride kalmıyor, uygulamalı olarak da öğreniyorsunuz. Yemeklerinin de enfes olduğunu söylemem lazım.

Harry Potter
14 Ocak 2018 , Pazar

Dünyanın en iyi büyücülük okulu diyebilirim. Nitelikli eğitmen kadrosuna sahip. Büyücülük konusunda kendinizi geliştirmenize olanak tanınıyor. Hayatımın en güzel dönemlerini, her ne kadar Lord Voldemort’un kötülükleri ile uğraşmak zorunda kalsam da, Hogwarts’ta geçirdiğimi söyleyebilirim. Çocuklarınızı hiç düşünmeden emanet edebileceğiniz yegâne büyücülük okulu. Quidditch maçlarını çok özlediğimi de belirtmek isterim. Profesör Albus Dumbledore’a sevgi ve saygılarımla...

İLK SEN ÖĞREN

Okullar ile ilgili güncel duyurulardan anında haberdar olmak için bültene abone olun.
© Okulumu Seç - OkulumuSec.com 2017 | TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI OKUL ARAMA PLATFORMU

GİRİŞ YAP

OkulumuSec.com Üyeliğin Yok mu? Üye Ol

ÜYE OLOkulumuSec.com Üyeliğin Var mı? Giriş Yap