16 Temmuz 2019 , Salı

2019 LGS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanacağı Tarih Belli Oldu!

1 Temmuz'da başlayıp, 12 Temmuz'da sona eren Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercihlerinin sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından duyuruldu.

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, 2018–2019 eğitim ve öğretim yılında, ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8. sınıfı tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulu'ndan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek.

Öğrencilerin yüzde 10'u fen, anadolu, sosyal bilimler, proje okullar gibi sınavla öğrenci alacak liselere, geriye kalan yüzde 90'ı ise adrese dayalı olarak yerleştirilecek. Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecek. Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek ve sonuçları 6 Eylül'de açıklanacak. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları (açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere) sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

LGS NAKİL TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda iki dönem halinde alınacak. Birinci nakil tercih başvuruları 29 Temmuz-2 Ağustos arasında olacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. İkinci nakil başvuruları ise 5-8 Ağustos tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar 10 Ağustos'ta ilan edilecek.

İLK SEN ÖĞREN

Okullar ile ilgili güncel duyurulardan anında haberdar olmak için bültene abone olun.
© Okulumu Seç - OkulumuSec.com 2017 | TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI ÖZEL OKUL ARAMA PLATFORMU

GİRİŞ YAP

OkulumuSec.com Üyeliğin Yok mu? Üye Ol

ÜYE OLOkulumuSec.com Üyeliğin Var mı? Giriş Yap

""